סילבוס

שיעור 7: לידתה של עיתונות הפלילים

שיעור 1

"התכונות של העבר שאני אוהב הן העצבות שבו, השקט, ומעל לכל הקפאון שלו. כל דבר שמתקדם מרתיע אותי" — הסופר הלאומני מוריס בארס (Maurice Barres), מראשי החזית נגד דרייפוס. 

 הצגת המטרות של הקורס, דרישות הקורס, השימוש בביבליוגרפיה ובאתר הקורס.

פריז בסוף המאה ה-19: האתרים המרכזיים אשר יוזכרו בקורס ומיקומם בעיר היום, מבית העלמין פר לשז עד מגדל אייפל.

זיהוי הדינמיקה בין הכוחות העיקריים שפעלו בפאריס בסוף המאה: הפוליטיקאים, הצבא, העיתונות, המדע והיזמות הטכנולוגית, הדת, מעמד הביניים, הספרות והאמנות.

המונח "סוף המאה" ומקורו השמרני;  סוף המאה בצרפת כקביעת תבנית של חברה אזרחית במשבר ערכי, השוואות אפשריות לישראל בפרט ולעולם המערבי בכלל.

לקריאה:

 זאב שטרנהל, "לא ימין ולא שמאל", עם עובד 1988, "משבר המושגים", עמ' 65 עד עמ' 79.

שיעור 2

"אי אפשר להבין את פרשת דרייפוס בלי לזכור ששמונה שנים קודם לכן ניסו גורמים בצבא צרפת להפיל את הדמוקרטיה של ארצם" (ראש ממשלת צרפת ליאון בלום, "זכרונות על הפרשה", 1935)

רקע היסטורי: התרגיל של ביסמארק; ההכרזה הצרפתית על מלחמה נגד פרוסיה והמפלה, 1870; "הקומונה של פאריס" ותחילתה של מלחמת אזרחים; עידן "הסדר המוסרי"; הניצחון הרפובליקאי של פברואר 1876; הפוטש של מק-מהון; הניצחון המוחלט של השמאל הרפובליקאי ולידתה של הפוליטקה המודרנית.

לקריאה:

* Frederick Brown: "For the Soul of France", pages 22-31

* Robert Gildea, "Children of the Revolution: the French 1799-1914", chapter 14

לקריאה נוספת:

* Alistair Horne, "The Fall of Paris: The Siege and the Commune 1870-1871", MacMillan 1965 or the revised edition, Penguin 1990

* Graham Robb: "Parisians, an adventure history of Paris", pages 157-173

 שיעור 3

"איני יכול יותר, וממילא איני רוצה, לתמוך בסטטוס-קוו שבו הדת מחזיקה את המדינה בגרון, עד כדי שעולה השאלה אם הכנסייה היא חלק מצרפת, או שמא צרפת היא חלק מהכנסייה. שמעתי כאן הרבה נאומים על האויב הגרמני. אני מודיע לכם שהאויב האמיתי הוא כאן בתוכנו, כאן בפרלמנט. עסקני הדת הם האויב!" (ראש הממשלה גאמבטה באסיפה הלאומית, 4 במאי 1877)  

דינמיקה פוליטית צרפתית מול גלובאלית. התהליך המהיר של הפרדת הדת מהמדינה. חוק חינוך חינם של ז'ול פרי. נסיון ההפיכה של מק-מהון. גירוש הכמרים הזרים. הורדת הצלבים מבתי הספר. לידתו של העיתון הקאתולי "לה קרואה". אבדן התקווה המלוכנית. גל הרפורמות החילוניות. ההמתנה לנקמה.

לקריאה:

* Frederick Brown: "For the Soul of France", pages 39-58

 שיעור 4

"קניית אגרות חוב של הבנק תאפשר למשקיע הקאתולי לחזק את ביטחונו הכלכלי, להשיג רווח נאה תוך זמן קצר, ולהחזיר לעצמו חלק מהעוצמה שהיא מנת חלקם הבלעדית של אויבי אמונתו" (הודעת בנק "יוניון ג'נראל", 1875) 

עלייתו והתמוטטותו של הבנק הנוצרי "יוניון ג'נראל". המשבר הכלכלי והשימוש בו על ידי העיתון "לה ליבר פארול".רבי המכר של אמיל זולא והעמקת הקיטוב החברתי.

לקריאה:

* Frederick Brown, "For The Soul of France", pages 61-80

לקריאה נוספת:

* Emile Zola, "The Money" (L'Argent), 1891

שיעור 5

"ההצעה המפלצתית הזאת, אשר תכער את פאריס ותגמד את יצירות המופת הארכיטקטוניות האמיתיות שלנו, משקפת את רוח הדקאדנטיות המאיימת לכבוש את צרפת. אין למגדל הזה שום תכלית מלבד להיות גבוה, אין לו שום יעוד מלבד להיוולד. הוא מסרב לקבל את עליונות האל, מאדיר את המדע על חשבון האמונה ומשקף ערכים זרים ופרובוקטיביים. אין זה מקרי בעינינו שמתכננו הוא יהודי" (מאמר המערכת של "לה קרואה", 1888) 

דמותו של גוסטב אייפל. הדמיון בשירות ההנדסה. ההצעה להקים את "המגדל הגבוה בעולם". ההתנגדות מימין. ההתנגדות משמאל. טענות האדריכלים. ההחלטה הפוליטית. ההשבתה. סיום העבודות בזמן. החוזה המדהים של אייפל והבעלות על המגדל שאמור היה להיהרס. ההשפעה התרבותית והפוליטית של המגדל.

לקריאה:

* Frederick Brown, "For The Soul of France", pages 124-154

לקריאה נוספת:

* Jill Jones, "Eiffel's tower and the World Fair, where Buffalo Bill beguiled Paris, the artists quarreled and Thomas Edison became a Count", pages 15-38

שיעור 6

"אתה תהיה יותר ממלך, אתה תהיה יותר מאל, כי אתה תהיה צרפת, ושמך יהיה גנראל נקמה" (ג'ינגל הבחירות של הגנראל בולאנז'ה, 1888)

משיח פוליטי ושמו גנראל בולאנז'ה. עברו הצבאי. חולשת המערכת הפוליטית. הקמת העיתונים התומכים בו, הדו-קרב עם ראש הממשלה. שערוריית אותות הכבוד, העלייה המטאורית של הבולאז'יסטים. תרגיל הפתיון. הבריחה של בולאנז'ה. התמוטטות התנועה. ההתאבדות. ההשפעה של התופעה על המערכת הפוליטית הצרפתית.

לקריאה:

* Frederick Brown, "For The Soul of France", pages 83-122

שיעור 7

"הסוד מאחורי כל התעשרות בלתי מוסברת הוא פשע בלתי מפוענח, אשר לא נחקר כי הפושע ביצע היטב את עבודתו" (בלזק, "אבא גוריו")

העלייה החדה בפשיעה. לידתה של עיתונות הפלילים המודרנית. הדקאדנטיות. תופעת האנרכיסטים. חולשתה של המשטרה מול עליית קרנו של הצבא.

לקריאה:

 * Eugen Weber, "France Fin de Siecle", Harvard University Press 1986, chapter 2: "Trangressions"

לקריאה נוספת:

* Graham Robb: "Parisians, an adventure history of Paris", pages 91-111

שיעור 8

"ברצוני לחשוף לפני הקוראים את כל אשר ראו עיני ורשמה ידי במהלך התרמית הפיננסית המכונה 'כריית תעלת פנמה'. אתאר את הקשרים המיוחדים בין חברת פנמה לבין בנקאים וחברי פרלמנט, קשרים שכל מטרתם היתה הונאת המשקיעים. זהו מאמר ראשון מבין שבעה" (הבנקאי פליקס מארטן מעל דפי "לה ליבר פארול", אוקטובר 1892)

כריית תעלת פנמה. ההסתבכות של גוסטב אייפל. הסקופ של "לה ליבר פארול". המעורבות של משפחת רוטשילד. השערוריה וההתמוטטות הכלכלית. לידתו של המשולש הון-שלטון-עיתון.

לקריאה:

* Frederick Brown, "For The Soul of France", pages 155-173

שיעור 9

"אני חוזר ואומר לכם: אין פרשת דרייפוס. יש בוגד שהורשע, ועלינו להמשיך הלאה" (ראש ממשלת צרפת ז'ול מלין לפני האסיפה הלאומית, דצמבר 1897)

מעצרו של אלפרד דרייפוס. איפול הפרשה. הצייד אחרי הוכחות. ההדלפה לעיתון ל'אקלר ומטרותיה. המשפט הראשון. הזיוף הראשון. פסק הדין. טקס ההורדה בדרגה. הקואליציה נגד דרייפוס. הקואליציה למען דרייפוס. התגייסותו של ברנאר לאזר. ההדלפה השנייה לעיתון ל'אקלר והתפנית בפרשה.

לקריאה:

* Frederick Brown, "For The Soul of France", pages 175-189

לקריאה נוספת:

ז'אן דניס ברדן, "פרשת דרייפוס", עם עובד, 1986

שיעור 10

"באשר לאנשים שאני כך מאשים, איני מכיר אותם, מעולם לא ראיתי אותם, אין לי נגדם שום איבה אישית. עבורי, הם פשוט ישויות, סוכנים של רשע. כל מטרתי כאן היא לזרז את הופעתם של האמת והצדק" (אמיל זולה, "אני מאשים", 13 ינואר 1898)

הספקות של ז'ורז' פיקאר. הפנייה לאמיל זולה. לידתו של העיתון ל'אורור. "אני מאשים!". משפט הדיבה נגד זולה. החנינה לדרייפוס. "אין עשן בלי אש". המיתוסים של פרשת דרייפוס.

לקריאה

1. שלמה זנד, "האינטלקטואל, האמת והכוח", פרק ראשון: "המצאת האינטלקטואל בפרשת דרייפוס", עמ' 49-67, עם עובד 2000)

2. זאב שטרנהל, "לא ימין ולא שמאל", עם עובד 1988, "הימין כתנועת המונים", עמ' 79 עד 84.

שיעור 11

"דודנו אוגוסט רנואר נפל מהאופניים החדשים שלו ושבר את הקרסול. הוא עכשיו אומר שהאופניים הם הסמל לדקאדנטיות של הדור שלנו. למה אתם צריכים כל הזמן למהר, הוא שאל אותי הבוקר, נרגן מתמיד" (ז'ולי מאנה במכתב לאביה, הצייר אדואר מאנה, ספטמבר 1897)

הזינוק במכירת אופניים. הדמוקרטיזציה של הרכיבה. ראשית עיתונות הספורט. המאבק נגד רכיבת נשים. הרכיבה להכרת המולדת והשפעתה הפוליטית. חנוכת הרכבת התחתית בפאריס. הטור דה פראנס.

לקריאה:

* Eugen Weber, "France Fin de Siecle", Harvard University Press 1986, chapter 10

* Andrew Hussey: "Paris, The Secret History", Viking 2006, pages 309-311

לקריאה נוספת:

* Graham Robb: "Parisians, an adventure history of Paris", pages 201-216

שיעור 12

"עלינו להודות שמגיע לנו, הגיע לצרפת אסון בסדר גודל כזה. היא זנחה את מסורות אבותינו והלכה שולל אחרי תורות נוכריות, ולא השאירה ברירה לאלוהים אלא להעניש אותה בחומרה" (הארכיבישוף של פאריס בתפילת האשכבה הממלכתי לקורבנות השריפה ביריד החסדים, 1897)

היריד השנתי "באזאר דה לה שאריטה". הקרנת הסרט של האחים לומייר והשריפה בתא ההסרטה. הפאניקה. הקורבנות. התחרות בין העיתונים. הנדיבות של משפחת רוטשילד. הגל האנטישמי. הריאקציה המלוכנית-נוצרית. הפולמוס סביב הפרדת הדת מהמדינה.

לקריאה:

 * Frederick Brown, "For The Soul of France", pages 231-250

שיעור 13

"לכל אדם יש שתי ארצות-מולדת, זו שלו וצרפת" (ויקטור הוגו)

סיכום הקורס: מה עלינו ללמוד מה-Fin de siecle?

מודעות פרסומת