שיעור 11: משפט דרייפוס הראשון

20 באוגוסט 2014 מאת dovalfon

טקס ההורדה בדרגה של אלפרד דרייפוס בשער "לה פטי ז'ורנל", תחת הכותרת: הבוגד

טקס ההורדה בדרגה של אלפרד דרייפוס בשער "לה פטי ז'ורנל", תחת הכותרת: הבוגד

נושאי השיעור:
מהי פרשת דרייפוס? השלבים השונים של הפרשה.

ספטמבר 1894: גילוי ה"בורדרו" בסל הניירות של הנספח הגרמני. החקירה, ההתמקדות בדרייפוס, הפארסה של השוואת כתבי היד. מעצרו של דרייפוס, ההליכה לבית הכלא הצבאי, עדותו של מנהל הכלא.

ההיסוסים של ראשי הצבא, הלחצים של החוקר הראשי, קולונל דה קלאם. הניסיון לצמצם את התהודה של הפרשה, ההדלפה לעיתונות האנטישמית, הקמפיין של "לה ליבר פארול". הבוגד האמיתי, מייג'ור פרנדיננד אסטרהזי.

הצורך בהרשעה. הקושרים: הרמטכ"ל גנרל מרסייה, ראש שירותי המודיעין קולונל סנדהר, מפקד מחוז פריז גנרל סוסייה, החוקר הראשי קולונל דה קלאם וסגנו, קולונר הובר אנרי, חבר קרוב של אסטרהזי. הזיופים של אנרי, "התיק הסודי". העברת החומר לשופטים. פסק הדין.

השלב השני בפרשת דרייפוס. התחקיר של ברנאר לזר. ניסיון הבריחה המדומה. שובו של דרייפוס לכותרות. 3 במארס 1896: "הכחול הקטן", מזכר חדש של הבוגד. דמותו של מייג'ור פיקאר. החקירה של פיקאר, דרישתו להעמיד לדין את אסטרהזי ולשחרר את דרייפוס. ההוראה לשמור על ניתוק בין שתי הפרשות. האיומים של פיקאר. ההחלטה להרחיק אותו לתוניסיה.

גיוסו של סגן יו"ר האסיפה הלאומית, אוגוסט שרר-קסטנר. גיוסם של ז'ורז' קלמנסו ואמיל זולה. ההכנות של מחנה התומכים. התלונה הרשמית של פיקאר. ההחלטה להעמיד לדין את אסטרהזי כדי למנוע משפט חוזר לדרייפוס.

מונחי השיעור:
Bordereau — מזכר. כינוי למסמך שכתב אסטרהזי לנספח הגרמני, ואשר הצית את פרשת דרייפוס.

Le petit bleu – "הכחול הקטן" — כינוי למברק ששלח אסטרהזי לנספח הצבאי הגרמני בכתב ידו, ואשר התגלה בסל הניירות באותה הדרך שבה התגלה הבורדרו.

הציטוטים של השיעור:
"אבל מה אכפת לך שיש איזה יהודי אולי חף מפשע באי השדים?" — סגן הרמטכ”ל גנרל שארל-ארתור גונס בשאלה למייג’ור פיקאר, 15 בספטמבר 1896

"בלי העיתון ל'אורור ומאמריו של אמיל זולה, היה אלפרד דרייפוס נשאר באי השדים עד יום מותו; אבל בלי העיתון לה ליבר פארול ומאמריו של אדואר דרימון, האם הוא היה נשלח לשם מלכתחילה?" – ז'אן דניס ברדן, "פרשת דרייפוס".

"לא אקח את סודי לקבר" — פיקאר מזהיר את הרמטכ"ל שאין בכוונתו לשתוק.

מודעות פרסומת