שיעור 9: מלחמת תרבות

14 באוגוסט 2014 מאת dovalfon

דיוקנו הרשמי של דנרל בולנז'ה, 1888

דיוקנו הרשמי של דנרל בולנז'ה, 1888


נושאי השיעור:
1889 כשנה של עימותים רעיוניים מכריעים. עלייתה של תסיסה חברתית על רקע אכזבה מהדמוקרטיה. 7 סיבות אפשריות. תוצאותיה של התסיסה.

הבולאנז'יזם, תופעת ההערצה לגנרל בולנז'ה. הקריירה הצבאית של בולנז'ה. התמיכה של הדוכס ד'אומל, הזיגזג לערכי הדמוקרטיה. הרפורמה שהוביל בולנז'ה בצבא. התמיכה של ארתור מאייר, אדוארד דרימון ומוריס בארס. הזינוק במעמדו. התמיכה של קלמנסו. האובססיה של בולנז'ה עם תיעוד עצמי. חימום הגבול עם גרמניה. תקרית שנאבל. "גנרל נקמה". הצבעת המחאה בבולאנז'ה. הדחת בולנז'ה. ההמונים בתחנת הרכבת. המעבר הרשמי לפוליטיקה. הדו-קרב עם ראש הממשלה פלוקה. הניצחון המוחלט בבחירות משניות. ההזדמנות לחטוף את השילטון (27 בינואר 1889). תחילת העייפות הציבורית מבולאנז'ה. ההזדמנות של הרפובליקאים. ביצור מעמדה של הדמוקרטיה. החקיקה המזורזת נגד בולנז'ה. בריחתו של בולנז'ה (31 במארס). סופו של עידן בולנז'ה: האם הבלון התפוצץ מאליו? תאוריית העייפות הפוליטית. תאוריית האימה מפני החקירה הפרלמנטרית ומעצר אפשרי. תאוריית ההתאהבות הנואשת. הסמליות שבעזיבה עם חנוכת מגדל אייפל. ההתאבדות.

המונחים של השיעור:
Fatigue (פאטיג, "עייפות", תחושת שובע פוליטית פתאומית)
Revanche (רבאנש, "נקמה")
Boulangisme (בולנז'יזם, תנועת התמיכה בבולנז'ה, שהפכה לשם נרדף בפוליטיקה להופעה פתאומית בזירה של מועמד פופולארי חף מכל עמדות מוסריות או אידיאולוגיות).

הציטוטים של השיעור:
"אתה תהיה יותר ממלך, אתה תהיה יותר מאל, כי אתה תהיה צרפת, ושמך יהיה גנראל נקמה" (ג'ינגל הבחירות של הגנראל בולאנז'ה, 1888)

"הדבר החשוב בדמויות פופולאריות אינו הערך של מעשיהם הציבוריים, אלא מהי התמונה שהאיש הממוצע מצייר לעצמו בראש ממעשיהם אלה" (הסופר והעיתונאי מוריס בארס)

מודעות פרסומת