שיעור 10: גוסטב אייפל בין תהילת עולם לאישום פלילי

14 באוגוסט 2014 מאת dovalfon

002_Paris Exposition_ Champ de Mars and Eiffel Tower, Paris, France, 1900 by Brooklyn Museum

נושאי השיעור:
ההכנות של המחנה הרפובליקאי ליריד 1889. ההחלטה לחגוג מאה שנה למהפכה הצרפתית. הודעות החרם מצד בריטניה, רוסיה, גרמניה, אוסטריה, איטליה, ספרד, בלגיה ושאר ארצות אירופה. המכרז למבנה ציבור שיסמל את ערכי המהפכה. הקריירה המזהירה של גוסטב אייפל. תכנון הההצעות למגדל, ההצעה של מוריס קושלין ( Maurice Koechlin) לבנות "מגדל ברזל בגובה 300 מטרים". ההיסוסים של אייפל, החלטתו לאמץ את הרעיון. הזכייה במכרז. התוכנית העיסקית. אייפל כיזם הטכנולוגי הראשון בהיסטוריה. החוזה הנדיב עם הרשויות. התנגדות השמרנים, התנגדות האדריכלים, התנגדות האמנים. חנוכת המגדל הגבוה בעולם. הזווית האנטישמית של ההתנגדות. ההשפעה התרבותית והפוליטית של מגדל אייפל.

היוזמה לכריית תעלת פנמה. הוויכוח המקצועי עם גוסטב אייפל. אישור תוכנית דה לספ בפרלמנט. גיוס אגרות החוב בהנפקה ראשונה. המסע הראשון והנחת אבן הפינה, ינואר 1880. התשתית הרפואית. הקשיים הראשונים. תחילת העבודות (1882). המלריה. ביטול החוזה על ידי החברה הקבלנית. ההנפקות הנוספות. הנפקת אג"ח בהגרלה ואישורה בפרלמנט. התמוטטות הפרוייקט. גיוסו של גוסטב אייפל. ההנפקה השישית. ההכרזה על פשיטת רגל (1890). דו"ח כונס הנכסים. ההלם הציבורי. אחריותו של היועץ הפיננסי היהודי של דה לספ, ז'אקוב דה ריינאך. המטה הכל-יהודי של ריינאך, חלקו של קורנליוס הרץ. תשלומי השוחד לחברי הפרלמנט. ועדת החקירה. הסקופ הגדול של "לה ליבר פארול" והגל האנטישמי. האישומים. התאבדותו של דה ריינך. עונשי המאסר לדה לספ ואייפל. החנינה. פרשת פנמה כמבשרת של פרשת דרייפוס.

מונחי השיעור:
Une tour en fer de 300 metres ("מגדל מברזל בגובה 300 מטרים") – שמו הרשמי של הפרוייקט כפי שהוגש למכרז היריד.

Le desastre Juif ("האסון היהודי") — הכינוי של פרשת פנמה מעל דפי העיתון "לה ליבר פארול"

ציטוטי השיעור:
"הלילה מנסה לחסום את האור בדרכו להאיר את האמת" (שמו של הפסל שנחנך מתחת למגדל אייפל, רמז ברור להתנגדויות לעצם הקמתו)

"ההצעה המפלצתית הזאת, אשר תכער את פאריס ותגמד את יצירות המופת הארכיטקטוניות האמיתיות שלנו, משקפת את רוח הדקאדנטיות המאיימת לכבוש את צרפת. אין למגדל הזה שום תכלית מלבד להיות גבוה, אין לו שום יעוד מלבד להיוולד. הוא מסרב לקבל את עליונות האל, מאדיר את המדע על חשבון האמונה ומשקף ערכים זרים ופרובוקטיביים. אין זה מקרי בעינינו שמתכננו הוא יהודי" (מאמר המערכת של "לה קרואה", 1888)

"הכל תוכנן מראש על ידי היהודי הגרמני אייפל, ומטרתו העליונה היא כיבוש של פאריס על ידי הגרמנים בעזרת מגדל בבל זה. המונומנט הזה הוא הוקרה לכיבוש הבלתי נלאה של העולם על ידי היהודי" (ז'אק דה בייז, "השאלה היהודית: צרפת לא יכולה להיות הארץ המובטחת שלהם", 1889)

"כריית תעלת פנמה היא לפיכך פעולה שנתוניה המתמטיים ידועים לנו בצורה מדוייקת, וגודלו של המפעל אינו מאיים עלינו" (פרדיננד דה לספ במכתב למשקיעים באג"ח פנמה)

"ברצוני לחשוף לפני הקוראים את כל אשר ראו עיני ורשמה ידי במהלך התרמית הפיננסית המכונה 'כריית תעלת פנמה'. אתאר את הקשרים המיוחדים בין חברת פנמה לבין בנקאים וחברי פרלמנט, קשרים שכל מטרתם היתה הונאת המשקיעים. זהו מאמר ראשון מבין שבעה" (הבנקאי פליקס מארטן מעל דפי "לה ליבר פארול", אוקטובר 1892)

מודעות פרסומת