שיעור 8: התמוטטות יוניון ג׳נראל

7 באוגוסט 2014 מאת dovalfon

הבורסה בעיר ליון, שבה אירעה ההתמוטטות של מניות הבנק, 1882

הבורסה בעיר ליון, שבה אירעה ההתמוטטות של מניות הבנק, 1882

נושאי השיעור:
שחרור המגזר הבנקאי כחלק מגל החקיקה הדמוקרטי. יחסי הגומלין בין הממשלה לבנקים בימי גרעון ובימי שגשוג. גל ההשקעות בתשתיות ובמסילות ברזל. השפעת משפחת רוטשילד על הכלכלה הצרפתית. השפעת האחים פרר (Pereire). הפיקוח המצומצם על הבנקים. היעדר הרגולציה על הבורסה הצרפתית.

סיפורו של אז'ן בונטו (Eugène Bontoux), ממסילות הברזל בסרביה בשירות משפחת רוטשילד לניהול הבנק הקאתולי Union Generale. האידיאולוגיה המלוכנית והדתית של בונטו והשפעתה על הבנק.

עקרונות נוכלות הפירמידה (Ponzi Scheme). סיפורו של ברני מיידוף (2008-9), גדול הרמאים במשחקי פירמידה והאופי הקהילתי של התרמית.

התחרות של בונטו עם משפחת רוטשילד. הפנייה למשקיעים הקאתוליים. ההזרמה הכספית של המלוכנים המאוכזבים מהדמוקרטיה. תחילת הסחרור (מאי 1881). הניסיונות של בונטו להציל את הבנק.

ההתמוטטות של הבנק (19 בינואר 1882); ועדת החקירה; תאוריית הקונספירציה; חלקו של אלברט סלומון פון רוטשילד בהתמוטטות הבנק.

השפעת הפרשה על העיתונות, ודרכה השפעת הפרשה על האנטישמיות. יוניון ג'נראל כסימפטום מקדים לגלי האנטישמיות הכלכלית והלאומית בצרפת של סוף המאה ה-19.

הציטוטים של השיעור:
"קניית אגרות חוב של הבנק תאפשר למשקיע הקאתולי לחזק את ביטחונו הכלכלי, להשיג רווח נאה תוך זמן קצר, ולהחזיר לעצמו חלק מהעוצמה שהיא מנת חלקם הבלעדית של אויבי אמונתו" (הודעת בנק "יוניון ג'נראל", 1875)

"הבנק היה במצב מצויין עד אשר קבוצת יהודים גרמנים בראשותו של רוטשילד החליטה למוטט אותו" (אז'ן בונטו במשפטו, דצמבר 1882)

מודעות פרסומת