שיעור 7: הלם הדמוקרטיה

7 באוגוסט 2014 מאת dovalfon

הדינמיקה הדמוקרטית בין קפאון לשינוי: תרשים הכוחות וכוחות-הנגד

הדינמיקה הדמוקרטית בין קפאון לשינוי: תרשים הכוחות וכוחות-הנגד

נושאי הישעור:
החשש שהדמוקרטיה לא תשרוד זמן רב. כיצד נולדת דמוקרטיה, מדוע דמוקרטיות לרוב מתמוטטות בתוך זמן קצר: הדוגמאות העכשוויות של מצרים, איראן, בריה"מ. אובדן הדמוקרטיה בצרפת מאז 1789.

ההחלטות המיידיות של האיחוד הרפובליקאי. הוויתור של גמבטה על הנשיאות. מינויו של ז'ול גרבי (Jules Grevy). המסר הברור של גל החקיקה המיידי של האיחוד הרפובליקאי והחזרה לערכי המהפכה.

כיצד פועל תהליך החקיקה. אהרון סורקין ו"הבית הלבן". גמבטה והמצאת הפוליטיקה האופורטוניסטית. מדיניות הדילים של האיחוד הרפובליקאי.

גל החקיקה הדמוקרטי: חוק חינוך חובה חינם והשפעתו. חוק חופש העיתונות (29 ביולי 1881) והשפעתו. קידום המדע, התמיכה בתרבות. התקבלות האימפרסיוניסטים. הרחבת חירויות הפרט, יתרונות וחסרונות. הוויתור של הרפובליקאים על המגרש הלאומי לטובת אג'נדה אזרחית.

הדינמיקה הדמוקרטית. הכוחות הפועלים בתוך הדינמיקה ויחסי הגומלין ביניהם. ההתפתחויות החיצוניות לדינמיקה והשפעתן. הניסיון של הכוחות הפועלים לסנן את ההתפתחויות.  הקריטריונים לפיהם הפרט מבקש לשפוט את האירועים בתוך הדינמיקה. התוצרים של הדינמיקה. האיזון בין קפאון לשינוי.

המונחים של השיעור
Opportunisme ("אופורטוניזם") — הזרם הפוליטי אשר איחד את הרפובליקאים אשר ביקשו להגיע לתוצאה פוליטית ברורה (בדרך כלל באמצעות "דילים" בתהליך החקיקה), גם במחיר מסוים של עקרונותיהם האידיאולוגיים.

Impressionnistes ("אימפרסיוניסטים") — כינוי אשר הודבק ב-1889 לציירים אשר חרגו מהקו האמנותי האקדמי אשר שלט בצרפת ואשר ביקשו להביע בציור את הרושם (רושם בצרפתית = Impression) הסובייקטיבי של מושאי הציור במקום תיעוד מדוקדק שלהם. לפני עליית הדמוקרטיה נאסרו בדרך כלל ציוריהם לתצוגה. האימפרסיוניסטים הושפעו מאוד מהתפתחות הטכנולוגיה — גם מהמצאת הצבע בשפורפרות, אשר איפשר לאמן גמישות וגיוון רבים יותר, וגם מהמצאת הצילום, אשר דחף את האימפרסיוניסטים להמציא מחדש את אמנות הציור.

הציטוטים של השיעור:
"בפוליטיקה, רק התוצאה חשובה" (לאון גמבטה, 1880)

"בלי העיתון ל'אורור ומאמריו של אמיל זולה, היה אלפרד דרייפוס נשאר באי השדים עד יום מותו; אבל בלי העיתון לה ליבר פארול ומאמריו של אדואר דרימון, האם הוא היה נשלח לשם מלכתחילה?" (ז'אן דניס ברדן, ההיסטוריון הצרפתי הרשמי של משפט דרייפוס).

מודעות פרסומת