ברוכים הבאים

8 ביולי 2014 מאת dovalfon

2096448993_29a1fcc632_bזהו האתר הנלווה לקורס "פאריס בסוף המאה: עיתונות, צדק ואופניים בצילה של פרשת דרייפוס".

הקורס מורכב מ-13 שיעורים. כמקובל בסמסטר הקיץ, הוא נמשך 6 שבועות, שני שיעורים בשבוע. הקורס פתוח לתלמידי המרכז הבינתחומי מכל בתי הספר, המסלולים והתארים. נפגשים בימי רביעי בשעה 10:00 לשני שיעורים רצופים, 10:00-11:30, 12:00-13:30 באולם האנגר H2 ליד השער.

השיעור הראשון יתקיים ביום רביעי 16 ביולי 2014. השיעור האחרון יתקיים ביום רביעי 27 באוגוסט. בחינה מועד א': 14 בספטמבר 2014 בשעה 10:00. מועד ב': 19 באוקטובר 2014 בשעה 18:00.

הציון בקורס יורכב משיקלול של שני ציונים, בחינת גמר (85% ממשקל הציון הסופי) והשתתפות פעילה בשיעורים (15% ממשקל הציון הסופי). סטודנטים אשר החסירו שיעורים מסיבות אשר אושרו על-ידי המרצה או על-ידי מנהל הסטודנטים (מילואים, מחלה וכו'), או סטודנטים אשר נכחו בשיעורים, אך נמנעו מלהשתתף בדיון מסיבות אישיות או אחרות, רשאים לבקש מהמרצה להמיר את סעיף ההשתתפות בסעיף של כתיבת עבודה כתובה של עד ארבעה עמודים, בנושא שיסוכם עם המרצה.

זהו קורס בעל אופי היסטורי, ולפיכך הוא מציע קודם כל התמצאות במרחב: נלמד על אירועים פוליטיים, צבאיים, כלכליים ותרבותיים, ונכיר את אנשי המפתח של התקופה, כעשרה אישים מתוך אוסף הטיפוסים הצבעוניים ומעוררי המחלוקת אשר יצרו את פאריס בסוף המאה ה-19.

אך מעל לכל מטרת הקורס היא להכשיר את הלומדים בו לזהות את הדינמיקה התקשורתית אשר נולדה בפאריס דאז אך מתרחשת גם בימינו: משחקי כוח וכריתת בריתות בין כוחות המתנגשים ומתמזגים ללא הרף, ביניהם הממסד הדתי, הצבא, העיתונות, התביעה הראשית, המדע, הבנקים ושני המחנות הגדולים של המשחק הפוליטי, אלה הרוצים לשמור על הקיים, ואלה שרוצים לשנות הכול.

בתוך כך נחפש נקודות משותפות בין אירועים בימינו לאירועים עליהם נלמד, מהתרמית הבורסאית של כריית תעלת פנמה עד תפירת התיק נגד אלפרד דרייפוס דרך הקמת מגדל אייפל. כמו-כן נלמד ציטוטי מפתח המחדדים את עמדות הצדדים ומונחים בצרפתית אשר נכנסו מאז לשפה הפוליטית מ"אופורטוניזם" עד "!j'accuse".

כל אלה, ופירוט חובות הקריאה, יועלו לאתר ככל שנתקדם בקורס, במדור "שיעורים/מה חדש" שאותו אתם קוראים כרגע. חלה חובה להתעדכן לפני ואחרי כל שיעור באתר הקורס, ולכן מומלץ להירשם לעידכוני המייל של האתר בסרגל הניווט כאן משמאל.

מודעות פרסומת